dropboobsnotbombs:

lovely-little-lotus:

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 
do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?
stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

i refuse to buy into this crap and hope other people feel the same way. i do not know where the fuck you are shopping but never in my life have i gotten so little healthy food for that price. i am sorry this is not a reason to shove big macs down your throat. for $32 i could buy like 3 peppers, a head of hydroponic grown lettuce, a cucumber, tomatoes, avocados, bananas and probably a couple of apples.  the amount of grapes you bought, if you realized PER POUND you wouldn’t have bought two bags and raspberries? they’re like 4 dollars for a small ass portion, which is why i never buy them. drink some water that soft drink probably cost you 3 bucks and some change. there are so many ways to live cheaply and sustainably and i’ve been doing it for awhile now so this is just crap. 

^ exactly.
miss-heroin:

riderphanomhive:

memeguy-com:

There is no good and evil there is only power


I hate y’all
hows:

ME